Josh starts his sled at the top of a 2.9m -high hill that has a constant slope o
ID: 2176333 • Letter: J
Question
Josh starts his sled at the top of a 2.9m -high hill that has a constant slope of 25 degrees. After reaching the bottom, he slides across a horizontal patch of snow. The hill is frictionless, but the coefficient of kinetic friction between his sled and the snow is 0.08. How far from the base of the hill does he end up?Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
By the law of energy conservation:- =>KE(bottom) = PE(top) =>KE(bottom) = mgh =>KE(bottom) = m x 9.8 x 2.9 =>KE(bottom) = 28.42m Jule By work energy theorem:- =>W(friction) = ?KE =>F(friction) x s = 28.42m =>µk x mg x s = 28.42m =>s = 28.42/[µk x g] =>s = 28.42/[0.08 x 9.8] =>s = 36.32 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.