Two horizontal forces, P and Q , are acting on a block that is placed on a table
ID: 2175887 • Letter: T
Question
Two horizontal forces, P and Q , are acting on a block that is placed on a table. We know that P is directed to the left but the direction of Q is unknown; it could either be directed to the right or to the left. The object moves along the x-axis. Assume there is no friction between the object and the table. Here P = ?7.3 N and the mass of the block is 4.4 kg. (a) What is the magnitude and direction of Q when the block moves with constant velocity? (Indicate the direction with the sign of your answer.) N (b) What is the magnitude and direction of Q when the acceleration of the block is +6.1 m/s2. (Indicate the direction with the sign of your answer.) N (c) Find the magnitude and direction of Q when the acceleration of the block is ?6.1 m/s2. (Indicate the direction with the sign of your answer.) N
Explanation / Answer
Given:
Force P = - 7.3 N
Mass M = 4.4 kg
Solution
A)
if the velocity is constant then the acceleration is zero.
Acceleration = 0 m/s2
Net force F = P + Q
Ma = P + Q
4.4 x 0 = -7.3 +Q
0 = -7.3 + Q
Q = +7.3 N
B)
a = + 6.1 m/s2
F = P +Q
Ma = P + Q
4.4 x 6.1 = - 7.3 + Q
Q = +34.14 N
C)
a = - 6.1 m/s2
F = P +Q
Ma = P + Q
4.4 x (-6.1) = - 7.3 + Q
Q = -19.54 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.