A spark plug in a car has electrodes separated by a gap of 0.011 in. To create a
ID: 2175485 • Letter: A
Question
A spark plug in a car has electrodes separated by a gap of 0.011 in. To create a spark and ignite the air-fuel mixture in the engine, an electric field of 3.6 106 V/m is required in the gap.(a) What potential difference must be applied to the spark plug to initiate a spark?
kV
(b) If the separation between electrodes is decreased, does the required potential difference increase, decrease, or stay the same?
increases
decreases
stays the same
(c) Explain.
(d) Find the potential difference for a separation of 0.072 in.
kV
Explanation / Answer
(a)
0.011in = 0.0002794 m
V =E*m = 3.6*10^6 * 0.0002794
= 1005.84 v OR 1.005 kV
(b)
decrease
(c)
V =E*m
AS m decreases V will decrease.
decreases
(d)
0.072 in =0.0018288 m
V =E*m = 3.6*10^6 *0.0018288
= 6583.68 v OR 6.58 kV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.