A diffraction experiment is setup as shown in the diagram below. The distance D
ID: 2174890 • Letter: A
Question
A diffraction experiment is setup as shown in the diagram below. The distanceDbetween the grating and the screen is 314mm. The laser has a wavelength of 632.8nm.
1.If the grating has 300 lines/mm, what is the line spacingd? (Units required.)
d = ______
2.Predict the angles to them= 1andm= 2diffraction peaks using the equationdsin?=m?. (Radian or degree units required.)
?1= ______
?2= ______
3.Predict the distances2x1and2x2between the two first-order and two second-order diffraction spots. (Units required.)
2x1= ______
2x2= ______
Explanation / Answer
1) for every .001 m there is 300 lines
.001/300= 3.33E-6 m
2) using equation dsin(theta)=m*lambda
a) for m=1
theta1= sin-1(m*lambda/d)
theta1= sin-1(1*632.8e-9/3.33e-6)
b) for m=2
theta2= sin^-1(m*lambda/d)
theta2= sin-1(2*632.8e-9/3.33e-6)
3) 2tan(theta1)=x1/D
solving for x1=2D*tan(theta1)
do the same for x2, using theta2!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.