A skier pulled by a tow rope up a frictionless ski slope that makes an angle of
ID: 2174636 • Letter: A
Question
A skier pulled by a tow rope up a frictionless ski slope that makes an angle of 12 degree with the horizontal. The rope moves parallel to the slope with a constant speed of 1.0 m/s. The force of the rope does 920 J of work on the skier as the skier moves a distance of 7.8 m up the incline. If the rope moved with a constant speed of 2.0 m/s, how mu Ch work would the force of the rope do on the skier as the skier moved a distance of 7.8 m up the incline? J At what rate is the force of the rope doing work on the skier when the rope moves with a speed of 1.0 m/s? W At what rate is the force of the rope doing work on the skier when the rope moves with a speed of 2.0 m/s? WExplanation / Answer
a) it will be same , velocity don't afect work done.
920 J
b) 7.8m by 1m/s
so 7.8m in 7.8 sec
rate of work done = 920/ 7.8 = 117.5 J/s
c) 7.8 by 2 m/s
so 7.8m in 7.8/2 = 3.9 sec
rate of work done = 920/3.9 = 235.90 J /sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.