Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A device known as Atwood\\\'s machine consists of two masses hanging from the en

ID: 2174333 • Letter: A

Question

A device known as Atwood's machine consists of two masses hanging from the ends of a vertical rope that passes over a pulley. Assume the rope and pulley are massless and there is no friction in the pulley. When the masses are of 17.3 kg and 13.9 kg, calculate the magnitude of their acceleration, a, and the tension in the rope, T. Take g = 9.81 m/s2.

Explanation / Answer

let the masses be m1 and m2 with m2>m1 then let the common acceleretation be a and tension be T. for m2, m2*g-T=m2*a for m1, T-m1*g=m1*a so a=(m2-m1)*g/(m2+m1) putting the values m2=17.3,m1=13.9 we get a=1.0679 m/s^2 putting the value of a back in the equation, we get T=151.064 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote