An elevator (mass 4600 ) is to be designed so that the maximum acceleration is 0
ID: 2173509 • Letter: A
Question
An elevator (mass 4600 ) is to be designed so that the maximum acceleration is 0.0650 What is the maximum force the motor should exert on the supporting cable? What is the minimum force the motor should exert on the supporting cable?The correct formulas are:
m*a=T-m*g
if a=0.0650 g
4600*9.81*(1+0.0650)=T
T=~48000N
in the downward direction for the minimum T:
m*a=T-m*g
this is a=-0.0650*g
T=m*g*(1-0.0650)
T=4600*9.81*(1-0.0650)
T= 42100N
My question is, where did the 1 come from (4600*9.81*(1+0.0650)=T?
Explanation / Answer
(4600)(9.8 + .0650*9.8) = (9.8)(4600)(1 + .0650) when we common 9.8 from above equation then 1+.0650 remains in the equation
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.