Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block with mass m1 = 4.30 kg and a ball with mass m2 = 8.00 kg are connected b

ID: 2173184 • Letter: A

Question

A block with mass m1 = 4.30 kg and a ball with mass m2 = 8.00 kg are connected by a light string that passes over a frictionless pulley, as shown in figure (a). The coefficient of kinetic friction between the block and the surface is 0.300.
(a) Find the acceleration of the two objects and the tension in the string.
a =_____m/s2
T =_____ N

(b) Check the answer for the acceleration by using the system approach. (Use the following as necessary: m1, m2, ?k, and g.)
a =_______

What if an additional mass is attached to the ball? How large must this mass be to increase the downward acceleration by 60%?
_______kg

Explanation / Answer

figure (a) ?? please post the figure

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote