An inclined plane of angle theta = 20. 0 degree has a spring of force constant k
ID: 2172884 • Letter: A
Question
An inclined plane of angle theta = 20. 0 degree has a spring of force constant k = 525 N/m fastened securely at the bottom so that the spring is parallel to the surface as shown in the figure below. A block of mass m = 2. 61 kg is placed on the plane at a distance d = 0. 288 m from the spring. From this position, the block is projected downward toward the spring with speed v = 0. 750 m/s. By what distance is the spring compressed when the block momentarily comes to rest? differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. mExplanation / Answer
using energy conservation,
mu2 /2 + mg(0.288+x)sin20 = kx2 /2
2.61 x 0.752 /2 + 2.61 x 9.81 x (0.288+x)sin20 = 525x2 /2
0.734 + 2.52 + 8.76x = 262.5x2
262.5x2 - 8.76x - 3.254 = 0
x = 0.13
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.