Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Thank you! Consider two masses (M=50 kg, m = 10 kg) connected by a string as sho

ID: 2172064 • Letter: T

Question


Thank you!

Consider two masses (M=50 kg, m = 10 kg) connected by a string as shown below. The coefficient of kinetic friction between both objects and the horizontal and inclined surfaces is mu k=0. 2. Start by drawing the force diagram. g=9. 8 m/s2. Find the magnitude of frictional force acting on the smaller mass Find the magnitude of frictional force acting on the larger mass Acceleration of the system Find the tension in the connecting string. If initially at rest, how long would it take for the blocks to travel 1 m?

Explanation / Answer

a)magnitude of frictional force on smaller mass =N = .2 * 98 = 19.6N

b) magnitude of frictionla force on the larger mass = N

N = 50gsin(30) = 2450N

N = .2*2450 = 490 N

c) for block m

T-10g=10a ----1

for block M

50gcos(60)-0.2*50g*sin(60)-10g=60a ----2

ading 1 and 2

50gcos60-0.250gsin(60)-10g=60a

a= 1.035 m/s^2 ---- 3

d)

using 3 and 1

T = 100 N

e) u=0

s= 1

s=ut+at^2/2

1= 1.035t^2/2

t= 1.39 secs.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote