a small ball is thrown from the top of a building shown vertically up into the a
ID: 2171726 • Letter: A
Question
a small ball is thrown from the top of a building shown vertically up into the air. the initial speed of the ball is 16m/s and the building is 25m tall.a)determine the amount of time it takes for the ball to reach the top of its motion
b)determine the height of the ball above the ground at this time. what is the acceleration of the ball at this point in its motion?
c)determine the time it takes for the ball to return to the ground.
d)determine the velocity of the ball when it strikes the ground
e)at which point of the motion is the speed of the ball the greatest? at which point of the motion is the acceleration the greatest?
Explanation / Answer
(a) v=u-gt, so t = u/g = 1.632s Ans. (b) S=ut - 0.5gt^2 = 13.06m Ans acceleration=g=9.8m/s2 Ans (c) time to reach ground = 2t = 3.264s Ans. (d) velocity when it reaches the ground=u = 16m/s Ans. (e) speed is greatest in the beginning, when it is thrown up. acceleration is constant=g Ans.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.