A mass hangs on the end of a massless rope. The pendulum is held horizontal and
ID: 2171576 • Letter: A
Question
A mass hangs on the end of a massless rope. The pendulum is held horizontal and released from rest. When the mass reaches the bottom of its path it is moving at a speed v = 2.7 m/s and the tension in the rope is T = 20.2 N.1) How long is the rope?
2) What is the mass?
3) If the maximum mass that can be used before the rope breaks is mmax = 1.59 kg, what is the maximum tension the rope can withstand? (Assuming that the mass is still released from the horizontal.)
4)
Now a peg is placed 4/5 of the way down the pendulum
Explanation / Answer
use the follwing formulaes 1) v^2= 2gL 2) LT/(v^2 + Lg) =m 3) T = mv^2/L + mg 4) v^2 = 2gh...... h=(4/5)L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.