Scientists are experimenting with a kind of gun that may eventually be used to f
ID: 2170744 • Letter: S
Question
Scientists are experimenting with a kind of gun that may eventually be used to fire payloads directly into orbit. In one test, this gun accelerates a 6.5-kg projectile from rest to a speed of 4.3Explanation / Answer
Direct answer --> 0.041 seconds (0.0408 s) -- makes sense, big force, tiny cannon ball Here's how to find it Given values: m = 5.0 kg Vi = 0.0 m/s Vf = 4.0E+3 m/s F = 4.9E+5 N t = ? First find the acceleration of the projectile using Force = Mass * Acceleration F=MA Solve for acceleration (A) A = F/M Insert values and solve A = (4.9E+5 N) / (5.0 kg) A = 98,000 m/s^2 Use the acceleration, and known velocities to solve for time A = ( Vf - Vi ) / t Rearrange for time and solve t = (Vf - Vi) / A t = [ (4.0E+3 m/s) - (0.0 m/s) ] / (98,000 m/s^2) t = [ 4.0E+3 m/s ] / (98,000 m/s^2) t = 0.0408 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.