A student is running at her top speed of 4.5 m/s to catch a bus, which is stoppe
ID: 2169176 • Letter: A
Question
A student is running at her top speed of 4.5 m/s to catch a bus, which is stopped at the bus stop. When the student is still a distance 40.4 m from the bus, it starts to pull away, moving with a constant acceleration of 0.166 m/s^2.a) For how much time does the student have to run at 4.5m/s before she overtakes the bus?
b) For what distance does the student have to run at 4.5m/s before she overtakes the bus?
c) When she reaches the bus, how fast is the bus traveling?
d) If the student's top speed is 2.70 m/s, will she catch the bus?
Explanation / Answer
a)4.5t=0.5x0.166xt^2+40.4 t=11.35 sec b)4.5x11.35=51.075m c)v=0.166x11.35=1.88m/sec d)2.7t=0.5x0.166xt^2+40.4 t=16.2sec yes she will catch the bus in 16.2sec
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.