Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A flywheel of mass 187 kg has an effective radius of 0.63 m (assume the mass is

ID: 2168862 • Letter: A

Question

A flywheel of mass 187 kg has an effective radius of 0.63 m (assume the mass is concentrated along a circumference located at the effective radius of the flywheel).

(a) How much work is done to bring this wheel from rest to a speed of 122 rpm in a time interval of 34.9 s?

(b) What is the applied torque on the flywheel (assumed constant)?

Explanation / Answer

1 rpm = 2pi/60 rad/s => 120 rpm = 12.57 rad/s = w a) alpha = w / t = 12.57 / 20 = 0.63 rad/s^2 I = m*r^2 = 182 * 0.62^2 = 69.96 kg/m^2 T = I * alpha = 43.97 N.m b) F = Kf - Ki = Kf = 1/2 * I * w^2 = 1/2 * 69.96 * 12.57^2 = 5527 J = 5.53 kJ. Hope this help!

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote