The figure (not to scale) shows a pV diagram for 1.8 g of helium gas (He) that u
ID: 2168320 • Letter: T
Question
The figure (not to scale) shows a pV diagram for 1.8 g of helium gas (He) that undergoes the process 1 ? 2 ? 3. Find the value of V3. The ideal gas constant is R = 8.314 J/mol ? K = 0.0821 L ? atm/mol ? K, and the atomic weight of helium is 4.0 g/mol. I need to show work! please help! I won't forget to rate!
Explanation / Answer
At state 1: PV = nRT n = 1.8/4 =>(2*1.013*(10^5))*V = (1.8/4)*8.314*(37+273) => V = 0.0057246m^3 At state 2: PV = nRT =>P*0.0057246 = (1.8/4)*8.314*(657+273) => P = 607800/(1.013*(10^5)) = 6atm. 2--->3 is isothermal process So P2V2 = P3V3 P2 = 6atm, V2 = 0.0057246, P3 = 2atm, V3 = ??? =>V3 = (3*0.0057246) = 0.017173786m^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.