A family leaves their home on a car trip to visit their relatives. Their first s
ID: 2168050 • Letter: A
Question
A family leaves their home on a car trip to visit their relatives. Their first stop is at grandmas home 20 km away . It took only 40 minutes to make this trip, what was their average speed ? They then left grandma house and went to uncles George house just 15 km further and it took only 20 minutes . ( they are are now a total of 35 km away from their home . They stop at McDonald house again on their return . This this trip was 10 km and took 30 min what was the average speed ? Average velocity?A ) avg speed home to grandma
B) avg speed to macdonalds
C) avg velocity to macdonals
Explanation / Answer
A). avg speed home to grandma=20/(40/60) km/hr =30 km/hr B).now distance of macdonallds from uncle home =10 km thus total distance travelled=20+15+10=45 km time taken=40+20+30=90 min=1.5 hours avg speed=45/1.5 =30 km/hr C).total dispalcement=30+15-10=35 km time=1.5 hour avg velocity=35/1.5 =23.33 km/hr
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.