The potential in a region between x = 0 and x = 6.00 m is V = a + bx, where a =
ID: 2167613 • Letter: T
Question
The potential in a region between x = 0 and x = 6.00 m is V = a + bx, where a = 10.2 V and b = -3.70 V/m. Determine the potential at x = 0. V Determine the potential at x = 3.00 m. V Determine the potential at x = 6.00 m. V Determine the magnitude and direction of the electric field at x = 0. magnitude V/m direction Determine the magnitude and direction of the electric field at x = 3.00 m. magnitude V/m direction Determine the magnitude and direction of the electric field at x = 6.00 m. magnitude V/m directionExplanation / Answer
10.2V 10.2-3.7*3=-0.9V 10.2-3.7*6=-12V -3.7 V/m -ve x axis -3.7 V/m -ve x axis -3.7 V/m -ve x axis
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.