Scientists want to place a 4300.0 kg satellite in orbit around Mars. They plan t
ID: 2167474 • Letter: S
Question
Scientists want to place a 4300.0 kg satellite in orbit around Mars. They plan to have the satellite orbit a distance equal to 1.7 times the radius of Mars above the surface of the planet. Here is some information that will help solve this problem: mmars = 6.4191 Times 1023 kg rmars = 3.397 Times 106 m G = 6.67428 Times 10-11 N-m2/kg2 What is the force of attraction between Mars and the satellite? N What speed should the satellite have to be in a perfectly circular orbit? m/s How much time does it take the satellite to complete one revolution? hrs Which of the following quantities would change the speed the satellite needs to orbit at? the mass of the satellite the mass of the planet the radius of the orbitExplanation / Answer
a )
F = GmM/r2
F = 6.67428e-11*6.4191e23*4300/(1.7*3.397e6*1.7*3.397e6)
F = 5524.056
F 5524.1 N
b)
v2/r = GM/r2
v = (GM/r)
v = (6.67428e-11*6.4191e23/(1.7*3.397e6))
v = 2723.75
v 2723.8 m/s
c)
t = 2r/v = 2*3.141593*(1.7*3.397e6)/2723.75 = 13322s
t = 3.7005 hr
-----------------------------------------------------------------------
4)
the mass of the satellite
the radius of the orbit
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.