A consumer upset with the latest trend of postal rate increases has decided to t
ID: 2166528 • Letter: A
Question
A consumer upset with the latest trend of postal rate increases has decided to try to send letters by balloon even though they may not reach their intended destination. A 66400 cm3 gas-filled balloon will provide enough lift for a 41.7 g package to be accelerated upward at a rate of 3.10 m/s2. For these circumstances, calculate the density of the gas the consumer fills the balloon with. The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s2 and the density of air is ?air = 1.16 kg/m3. Neglect the mass of the balloon material and the volume of the package.Explanation / Answer
(ro V + m) (a+g) = 1.16* V * g (ro 66400e-6 + 41.7e-3) (3.10+9.81) = 1.16* 66400e-6 * 9.81 (ro 66400e-6 + 41.7e-3) = 0.05853 ro = 0.253 Kg/m3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.