A physicist uses a cylindrical metal can 0.280m high and 0.085m in diameter to s
ID: 2166445 • Letter: A
Question
A physicist uses a cylindrical metal can 0.280m high and 0.085m in diameter to store liquid helium at 4.22K; at that temperature the heat of vaporization of helium is 2.09*10^4J/kg . Completely surrounding the metal can are walls maintained at the temperature of liquid nitrogen, 77.3K , with vacuum between the can and the surrounding walls.How much helium is lost per hour? The emissivity of the metal can is 0.200. The only heat transfer between the metal can and the surrounding walls is by radiation.
(delta m)/(delta t) = ___________g/h
Explanation / Answer
Emissivity of walls is assumed to be 1 Heat lost per hour = (5.67*10^-8)*(pi*(0.085*0.5)^2)*0.230*36… - 4.22^4] = 1891 J Helium vaporized per hour = 1891/(2.09*10^4) = 0.090498 kg = 90.5 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.