Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Based off the image, m=25kg L=10m musubk=.1 and theta=30 degrees. What would a f

ID: 2166228 • Letter: B

Question

Based off the image, m=25kg L=10m musubk=.1 and theta=30 degrees. What would a force diagram look like? what is the magnitude and direction of the normal force? what is the magnitude and direction of the friction force? what is the magnitude and riction of the acceleration of the object? if the mass is initally at the orgin on the slope and the velocity of 3m/s what is the coordinate of the mass at the time showiwn in the picture? if it goes all the way down the hill, at what time does it reach the bottom ofthe hill? if it does come to a stop before that time, when and where does it come to a stop? show all work if possible.

Explanation / Answer

may b help this... The normal force on each surface is F summing forces in the vertical F*(0.84+1.06)=64*9.8 solve for F F=64*9.8/(0.84+1.06) that is the push The shoes support F*1.06/(64*9.8) fraction of her weight

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote