A point charge is accelerated from rest through a potential difference of 150V a
ID: 2165898 • Letter: A
Question
A point charge is accelerated from rest through a potential difference of 150V and gains a speed V0 .What speed (in terms of V0 ) would it gain if it were accelerated through 275V instead?
Through what potential difference should it be accelerated if we want its final speed to be 3.00V0?
Report Abuse
Explanation / Answer
your question can easily solved as... v0 is speed E = 1/2 mVo^2, at non-relativistic velocities Vo = v(2E/m) The energy of the particle after being accelerated through 150 Volts is 150 Electron-Volts -> 150 q Joules, q = charge of the particle Vo = v[(2q/m)(150)] m/sec; m = mass of the particle (A)what speed (in terms of v sub zero) would it gain if it were accelerated through 205 instead? Va = v[(2q/m)(275)] Va/Vo = v(275/150) Va = Vo v(275/150) = 1..354Vo hence at 275 volt speed of charge is 1.354v0 (B)Through what potential difference should it be accelerated if we want its final speed to be 3.00 v sub zero? Vb/Vo = v(PDb/150) = 3, PDb = potential difference for problem b v(PDb/150) = 3 (PDb/150) = 9 PDb= 9 (150) = 1350 Volts hence for 3v0 it should be accelerated with 1350 volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.