You are standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot
ID: 2165256 • Letter: Y
Question
You are standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot in Buffalo; there is negligible friction between your feet and the ice. A friend throws you a ball of mass 0.596 kg that is traveling horizontally at 10.06 m/s. Your mass is 67.3 kg.A) If you catch the ball, with what speed do you and the ball move afterwards?
B) If the ball hits you and bounces off your chest, so afterwards it is moving horizontally at 7.96 m/s in the opposite direction, what is your speed after the collision?
Explanation / Answer
(67.3+0.596)*v = 0.596*10.06 => v = 0.09 m/s => 0.596*10.06 = 67.3 * v - 7.96 * 0.596 => 67.3 v = 10.74 => v = 0.16 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.