PLEASE EXPLAIN STEP BY STEP!! A woman of mass m = 79.6 kg rides in a elevator of
ID: 2164553 • Letter: P
Question
PLEASE EXPLAIN STEP BY STEP!!A woman of mass m = 79.6 kg rides in a elevator of mass M = 4271 kg. The elevator is pulled by a cable, and the woman is standing on a scale (of negligible mass).
a) If the elevator moves upward at constant speed vup = 25.4 m/s, find:
-1) T, the magnitude of the tension in the cable pulling the elevator upward:
-2) w, the weight of the woman according to the scale:
b) If the elevator now accelerates upward with magnitude a = 5.42 m/s2, find:
-1) T, the magnitude of the tension in the cable pulling the elevator upward:
-2) w, the weight of the woman according to the scale:
c) If the elevator now accelerates downward with magnitude a = 3.98 m/s2, find:
-1) T, the magnitude of the tension in the cable pulling the elevator upward:
-2) w, the weight of the woman according to the scale:
Explanation / Answer
a) 1) T = 79.6 * 9.8 = 780.08 N 2) W = 780.08 N b) 1)T = 79.6 * (9.8 + 5.42 ) = 1211.512N 2) W = 1211.512N c) 1)T = 79.6 * (9.8 - 3.98) = 463.272 N 2)w = 463.272
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.