For an object moving vertically in air under gravity and experiencing a drag for
ID: 2164356 • Letter: F
Question
For an object moving vertically in air under gravity and experiencing a drag force proportional to the square of the object's speed (drag force = 1/2 * cd * air density * cross sectional area * v^2 , where the coefficient of drag cd = 0.5, air density = 1.2). Objects are dropped from from rest from a 100-meter tall building. Let mass = 0.145 kg and radius = 0.0366. Plot height, speed, acceleration versus t, or simply give equations to express the functions height versus time y(t), speed versus time v(t), and acceleration versus time a(t).Explanation / Answer
F=mg - 1/2*cd**A*v2
h initial=100m
cd = 0.5
m=0.145 kg
r =0.0366 m
A=r2 = 4.2 * 10-3 m2
= 1.2 kg/m3
1/2*cd**A = 1.26*10-3
mg=.45*9.8 = 4.41
F= mg - 1.26*10-3 * V2 = m dv/dt -----(1)
above expression which is in the form of-
mg - cx^2 = mdx/dt
integrating this-
you get the expression for velocity w.r.t time
put that velocity expression in (1) , you get acceleration w.r.t time
and dh/dt = v by this you will get h w.r.t. time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.