PLEASE EXPLAIN STEP BY STEP! A red box and a blue box sit on a horizontal, frict
ID: 2164150 • Letter: P
Question
PLEASE EXPLAIN STEP BY STEP!
A red box and a blue box sit on a horizontal, frictionless surface. When horizontal force F is applied to the red box, its acceleration has magnitude a = 6.71 m/s2.
a) If force F is applied to the blue box, its acceleration has magnitude a = 2.76 m/s2. Find mred/mblue, the ratio of the mass of the red box to the blue box.
1
b) Now, the two boxes are glued together. If horizontal force F is now applied to the combination, find acombo, the magnitude of the acceleration of the combination of boxes.
2 m/s2
Explanation / Answer
step1: force F is applied on red box
F = mr *6.71
step2: force F is applied on blue box
F = mb*2.76
divide the above two equations,
mr/mb =2.76/6.71
step 3 :
F = (mr+mb)*acombo
but mr = 0.4113 mb
so
F = (mb+0.4113mb)*acombo
F = 1.4113mb *a combo
now divide this with F = mb*2.76
we get a combo = 2.76/1.4113 =1.9556 m/S^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.