A ball is thrown vertically upward which is the positive direction. A little lat
ID: 2163175 • Letter: A
Question
A ball is thrown vertically upward which is the positive direction. A little later it returns to its point of release. The ball is in the air for a total time of 7.94 s. What is the initial velocity? neglect air resistance. Show work.Explanation / Answer
Let; Final Velocity = Vf = 0 m/s --------------> (Vf = 0 because ball's speed at its max height is 0) Initial Velocity = Vi = ? Total time (upward & downward) = 7.94 seconds * Time upward = 4 seconds & ................( As time for ball upward & downward is equal ) * Time downward = 4 seconds.. Gravitational Acceleration = g = -9.8 m/s² Use Equation; Vf = Vi - gt 0 = Vi - 9.8 * 4 0 = Vi - 39.2 39.2 = Vi => Vi = Initial Velocity = 39.2 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.