Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two ships are floating at rest in the ocean somewhere. Ship A (1100kg with an es

ID: 2162778 • Letter: T

Question

Two ships are floating at rest in the ocean somewhere. Ship A (1100kg with an escape pod onboard) fires an escape pod horizontally at ship B (2000kg). The escape pod (100kg) successfully lands on the deck of ship B. After this event, ship A has a speed of 2m/s. Please show all work.
a. What is the speed of the escape pod after it left the ship A? Assume that the ship glides through the water and the pod through the air without any loss of energy.
b. What was the speed of the Ship B after the escape pod came to rest on its deck?
c. If the speed of the escape pod was twice what (a) said it was, how fast would ship B be traveling after the collision?
d. The "simply gliding through the water" is a model. We know that there is actually some drag. Is the speed of the escape pod you calculated a lower limit or an upper limit on the real speed?

Explanation / Answer

conservation of momentum a) 1000 * 2 = 100 * Vpod Vpod = 20 m/s b)100* 20 = 2000 * Vb Vb = 1 m/s = ship B velocity c) if Vpod = 40 then Vb = 2 m/s d) its an upper limit

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote