a)A uniform electric field of magnitude 2.20104N/C makes an angle of 37(degress)
ID: 2162348 • Letter: A
Question
a)A uniform electric field of magnitude 2.20104N/C makes an angle of 37(degress) with a plane surface of area 1.6010^-2(m^2)
What is the electric flux through this surface?
Express your answer using two significant figure
a)A uniform electric field of magnitude 2.20½104N/C makes an angle of 37(degress) with a plane surface of area 1.60½10^-2(m^2) What is the electric flux through this surface? b)A surface encloses the charges MuC . Express your answer using two significant figure q3 = -4.3 MuC , and q2 = 6.6 MuC , q1 = 3.0Explanation / Answer
(a)flux=E*area*sin
=2.2x10^4x1.6x10^-2xsin37=2.118x10^2Nm^2/C
(b)flux=Qenclosed/0
=(3+6.6-4.3)x10^-6/8.85x10^-12
=5.98x10^5Nm^2/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.