The electric field at a radial distance of 49.6cm from the thin charged wire sho
ID: 2162274 • Letter: T
Question
The electric field at a radial distance of 49.6cm from the thin charged wire shown in the figure has a magnitude of 3.61?104N/C . What is the magnitude of the charge per length on this wire? At what distance from the wire is the magnitude of the electric field equal to 1/2( 3.61?104N/C )?
The electric field at a radial distance of 49.6cm from the thin charged wire shown in the figure has a magnitude of 3.61?104N/C . What is the magnitude of the charge per length on this wire? At what distance from the wire is the magnitude of the electric field equal to 1/2( 3.61?104N/C )?Explanation / Answer
E*2rl=l/0
E=/2r0
=2r0*E=9.96*10-7C/m
Since E1/r
the electric field is half at a distance equal to 2r =0.496*2=0.992m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.