A train from rest moves along a straight stretch of track with constant accelera
ID: 2161732 • Letter: A
Question
A train from rest moves along a straight stretch of track with constant acceleration. At time t1 it is traveling with a velocity v1x = 30 m/s, and after a displacement (x2-x1) = 160 m it is traveling with a velocity v2x = 50 m/s. Calculate
(a) the constant acceleration
(b) the time required, delta t12 = (t2-t1) required to undergo the 160 m displacement
(c) the time required delta t01 = (t1-t0) to attain the velocity of v1 = 30 m/s from rest
(d) the displacement, from rest, (x1-x0), in attaining the velocity of 30 m/s
Explanation / Answer
a) v^2=u^2+2as 50^2- 30^2 =2*a*160 so a=5m/s b) v = u+at 50-30=5*t12 so t12 = 4 sec c) 30=5*t01 t01= 6sec d) s=0+5(6)^2/2 s=90m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.