Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Ted Williams hits a baseball with an initial velocity of 120 miles per hour (176

ID: 2161405 • Letter: T

Question

Ted Williams hits a baseball with an initial velocity of 120 miles per hour (176 ft/s) at an angle of ? = 35 degrees to the horizontal. The ball is struck 3 feet above home plate. You watch as the ball goes over the outfield wall 420 feet away and lands in the bleachers. After you congratulate Ted on his hit he tells you, 'You think that was something, if there was no air resistance I could have hit that ball clear out of the stadium!' Assuming Ted is correct, what is the maximum height of the stadium at its back wall x = 565 feet from home plate, such that the ball would just pass over it? You may need: 9.8 m/s2 = 32.2 ft/s2 1 mile = 5280 ft h =?

Explanation / Answer

What you have to do to solve the problem is use the xf=xi+vo(t)+1/2at^2 and for acceleration use 32.3ft/s^2 plug in what you know. 3 for initial height then plug in the initial x direction velocity which you find using cos(35)*176 and multiply that by your time that you got + 1/2at^2 and you should come up with 151.57219 2nd way the horizontal velocity of the ball is ___ Vh = 176 cos(35º) the vertical velocity of the ball is ___ Vv = 176 sin(35º) it takes the ball 565 / Vh seconds to reach the back wall the time to the peak of the ball's trajectory is ___ Vv / g the difference between the peak time and the flight time to the wall is the time the ball has to fall from the peak height ___ this will give you the height at the wall

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote