During a process described by the photoelectric effect, ultraviolet light can be
ID: 2160739 • Letter: D
Question
During a process described by the photoelectric effect, ultraviolet light can be used to charge a piece of metal.(a) If such light is incident on a slab of conducting material and electrons are ejected with enough energy that they escape the surface of the metal, how long before the metal has a net charge of +1.48 nC if 1.05 106 electrons are ejected per second?
h
(b) If 1.17 eV is needed to eject an electron from the surface, what is the power rating of the light beam? (Assume this process is 100% efficient.)
W
Explanation / Answer
a)The required time is the ratio of the charge that accumulates to the rate at which it is delivered:
t=q/I =q/dq/dt =1.48*10-9/(1.05*106*1.602*10-19)
=8.8*103s *1h/3600s
=2.44 hours
b)The power rating of the light beam is the rate at which it delivers energy:
P=Eper electronIelectron
=1.17*1.602*10-19*1.05*106
=1.968*10-13watts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.