Bats use echolocation to determine their distance from objects they cannot easil
ID: 2159285 • Letter: B
Question
Bats use echolocation to determine their distance from objects they cannot easily see in the dark. The time between the emission of a high-frequency sound pulse (a click) and the detection of its echo is used to determine such distances. A bat, flying at a constant speed of 19.8 m/s in a straight line toward a vertical cave wall, makes a single clicking noise and hears the echo 0.07 s later. Assuming that she continued flying at her original speed, how close was she to the wall when she received the echo? (assume the speed of sound is 343 m/s)answer in years!!
Explanation / Answer
Assume that the bat, when clicking, is x meters away from the wall. Then the sound has to travel x meters to the wall and then some way back which is *shorter* than the x meters, as the bat flies towards the wall. How much shorter? Well, exactly the distance the bar flew in these 0.07 seconds, which is 19.8*0.07 meters. So the sound, altogether, travels x + (x - 19.8*0.07) meters. For this distance, it takes 0.07 seconds. Therefore, its velocity is x + (x - 19.8*0.07) --------------------------- m/s 0.07 which we know to be equal to 343 m/s. So we have x + (x - 19.8*0.07) --------------------------- = 343 0.12 x + x - 19.8*0.07 = 343*0.07 2x = 0.07 * (343 + 19.8) x = 0.035 * (343 + 19.8) = 12.698 m This is where the bat *starts*. Now, How far away is she from the wall when it hears the click? Well, as we saw Distance = x - 19.8*0.07 which is 0.035 * (343 + 19.8) - 19.8*0.07 = 11.312 m ---------------> Answer She is at 11.312 m close to the wall when she received the echo
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.