On level ground a shell is fired with an initial velocity of 83.6 m/s at 60.1 de
ID: 2158445 • Letter: O
Question
On level ground a shell is fired with an initial velocity of 83.6 m/s at 60.1 degrees above the horizontal and feels no appreciable air resistance.Find the horizontal and vertical components of the shell's initial velocity.
How long does it take the shell to reach its highest point?
Find its maximum height above the ground.
How far from its firing point does the shell land?
At its highest point, find the horizontal and vertical components of its acceleration.
At its highest point, find the horizontal and vertical components of its velocity.
Explanation / Answer
1.Vx = ucos = 83.6 * 0.5 = 41.67 m/s
Vy = usin-gt = 74.47 - 144.06 = 69.59 m/s
2. t = 2usin/g = 14.7 s
3. Hmax = u^2sin^2/2g = 83.6^2 * sin^2(60.1)/2*9.8 = 268 m14.7 s
4. R = u^2 sin /g = 619 m
5.ax = vx-ux/t = 83.6 -41.67/14.7 = 2.85 m/s^2
ay = vy-uy/t = 69.69-72.47/14.7 = 0.18 m/s^2
6. Vy = 0, Vx = 83.6 + 2.85 * 14.7 = 125.5 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.