Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4. What is potential difference/voltage needed to stop an electron having an ini

ID: 2157890 • Letter: 4

Question

4. What is potential difference/voltage needed to stop an electron having an initial speed of 4.20 x 105 m/s, recall that work equals the change in kinetic energy ? A small device is built with this same voltage and a 100 ? resistor what is the current that can pass through such a device? 10 pts






5. The generator at a large power plant has an output of 1x109 W and 24,000 V.

a) If it were a DC generator, what would be the current in it? 3 pts

b) What is its energy output each day in joule and in kilowatt-hours? 3 pts

c) If this energy is sold at a price of 10 cents per kilowatt-hour, how much revenue does the power plant generate each day?

Explanation / Answer

4) V=0.5 m v^2 / q =0.5 x9.1 x10^-31 x (4.2x10^5)^2/1.6 x10^-19 =0.5 V I = V/R =0.5/100 = 5 mA 5) VxI = Power I = 1x10^9/24000= 41666.67 A E in joules = Power x time = 1x10^9 x86400 sec =8.64 x10^13 joules in KW-hr = 1x10^6 KW x24 =2.4x10^7 KW-h revenue= 2.4x10^7 x 10 =2.4x10^8 cents

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote