10. For a step-down transformer, the input voltage is 120V (rms) and output is t
ID: 2157197 • Letter: 1
Question
10. For a step-down transformer, the input voltage is 120V (rms) and output is to be 6v (rms).a. What should be the number of turns on the secondary side of the transformer, if the number of turns on the primary side is 200?
b. If the power delivered to the secondary side is 5 Watts, what is the power consumed on the primary side( ignore all losses inside the transformer)
Explanation / Answer
a> Number of turns in secondary Ns = 200 * 6/120 = 10 turns b> Power is conserved. hence power consumed on primary side = 5 watts
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.