Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A car has a horn which sounds at 420 Hz. The car moves at a constant 11 m/s whil

ID: 2156823 • Letter: A

Question

A car has a horn which sounds at 420 Hz. The car moves at a constant 11 m/s while the horn sounds (Assume that vsound = 343 m/s)
(a) What frequency of sound will a stationary observer hear as the car approaches?
Hz

(b) What frequency of sound will a stationary observer hear as the car moves away from them?
Hz

(c) As the car approaches a solid wall the driver hears a beat frequency. What is it?
Hz

(d) If the car horn is the fundamental frequency of a tube closed on one end what is the length of the tube?
m

Explanation / Answer

a)420*(343/343-11)=433.91 b)420*(343/343+11)=406.94 c)see the frequency heard by driver reflected from wall is 420(343+11)/(343-110 and direct frequency=420 so beat frequency=420*(343+11)/(343-11)-420=27.83 d)the fundamental frequency=v/4*l l=v/4*frequency l=343/4*420 l=0.204m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote