a playground merry go round has a radius of 4.40 m and a moment of inertia of 24
ID: 2156745 • Letter: A
Question
a playground merry go round has a radius of 4.40 m and a moment of inertia of 245kg.m^2 and turns with negligible friction about a vertical axle through is center. (a)A child applies a 25.0N force tangentially to the edge of the merry go round for 20.0s. If the merry go round is initially at res, what is its angular velocity after this 20.0 s interval? (b) How much work did the child do on the merry go round? (c) What is the average power supplied by the child? Please be so kind to show the steps ..thank u so much!Explanation / Answer
= r X F = I
Therefore
= (25*4.40)/(245)
= 0.449 rad/sec^2
= 0 + t
= 0 + 20*0.449
= 8.98 rad/sec
========================
Work Done = Change in Kinetic Energy
= 0.5*245*(8.98^2 - 0^2)
= 9877.55 J
=============================
Power =
= (4.40*25)*0.5*0.449*20^2
= 9878 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.