Two converging lenses have the same focal length of 5.00 cm. They have a common
ID: 2156216 • Letter: T
Question
Two converging lenses have the same focal length of 5.00 cm. They have a common principal axis and are separated by 21.0 cm. An object is located 10.0 cm to the left of the lens. What is the image distance (relative to the lens on the right) of the final image produced by this two-lens system? Give your answer to three significant figures, e.g., 3.58.please show work!
Explanation / Answer
Using 1/f = 1/u + 1/v on first lens with u=10,f=5,v1=? We get 1/5 = 1/10 + 1/v1 => v1= 10cm Reall image, so it is to the right of the first lens. NOw for second lens, u2 = 21-10 = 11 f=5cm v2=?? Using 1/f = 1/u + 1/v on second lens we get 1/5 = 1/11 + 1/v => v = 9.167 cm = 9.17 cm appx from second lens Hope you liked my detail explanation. :)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.