A container holds 0.550kg of ice at -15.0 degree celsius. The mass of the contai
ID: 2155542 • Letter: A
Question
A container holds 0.550kg of ice at -15.0 degree celsius. The mass of the container can be ignored. Heat is supplied to the container at the constant rate of 800.0J/min for 500.0min.After how many minutes does the ice start to melt?
I got 20.7min(correct answer)
After how many minutes, from the time when the heating is first started, does the temperature begin to rise above 0.00 degree celsius?
I got 251(correct answer)
>>>Question I need help...
Plot the curve showing the temperature as a function of the time elapsed.
Explanation / Answer
The plot will have a straight increasing line starting at t = 0 and T = -15 till the time the ice starts to melt(t = 20.7mins and T=0). After that, till the time the ice does not melt completely(t = 25.1 mins), that is your answer to the second part of the question, there will be a straight line parallel to the time axis. After that the plot will again show a straight line.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.