Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem Suppose the mirror is 1.5 m above the floor. The reflected ray of sunlig

ID: 2155206 • Letter: P

Question

Problem Suppose the mirror is 1.5 m above the floor. The reflected ray of sunlight strikes the floor at a distance of 3.5 m from the base of the wall. Later in the morning, the ray is observed to strike the floor at a distance of 2.0 m from the wall. The earth rotates at a rate of 15.0? per hour. Mirror is situated in some place on the equator at the time of the equinox.

(a1) What is the algebraic expression for the time t that has elapsed between the two observations of where the sunlight strikes the floor after reflecting from the mirror? Express your answer in terms of the angle of incidence ?1 of the sunlight on the mirror early in the morning, the angle of incidence ?2 of the sunlight on the mirror later in the morning, and the rate R at which the earth rotates.

Explanation / Answer

a). Height above floor = 1/2 eye height, = 93cm. b) Mirror height. 1.86 + 1/2 (2 - 1.86) = 1.93m to top. 1.93 - .93 = 1m. mirror length. c) Remains the same. Only angle of incidence and reflection alters. d) Height of camera lens = 1m. Height of top of head = 2m. Height of top of mirror = (1 + .5) = 1.5m from floor. e) Bottom of mirror is .5m above floor. Camera is 1m above floor. So legs and feet are visible to it. f) Double, = 7m/sec.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote