Ocean waves pass through two small openings, 21 m apart, in a breakwater. You\'r
ID: 2154401 • Letter: O
Question
Ocean waves pass through two small openings, 21 m apart, in a breakwater. You're in a boat 76 m from the breakwater and initially midway between the openings, but the water is pretty rough. You row 40 m parallel to the breakwater and, for the second time, find yourself in relatively calm water.What is the wavelength of the ocean waves ?
Express your answer using two significant figures.
lambda=m
Explanation / Answer
small angle approximation cannot be used since 21m is comparable to 76 m 2nd calm = 2nd minima => path difference = 3l/2 ( l = wavelength) path difference in our case = sqrt((76)^2 + (40 + (21/2))^2) - sqrt((76)^2 + (40-(21/2))^2) = 9.72375147 m so 3l/2 = 9.72375147 l = 6.48250098 lambda = 6.5 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.