A copper rod of length 0.84 m is lying on a frictionless table (see the drawing)
ID: 2154315 • Letter: A
Question
A copper rod of length 0.84 m is lying on a frictionless table (see the drawing). Each end of the rod is attached to a fixed wire by an unstretched spring that has a spring constant of k = 78 N/m. A magnetic field with a strength of 0.14 T is oriented perpendicular to the surface of the table.
If the current is 14 A, by how much does each spring stretch?
___________m
A copper rod of length 0.84 m is lying on a frictionless table (see the drawing). Each end of the rod is attached to a fixed wire by an unstretched spring that has a spring constant of k = 78 N/m. A magnetic field with a strength of 0.14 T is oriented perpendicular to the surface of the table. If the current is 14 A, by how much does each spring stretch? ___________mExplanation / Answer
2kx=L*(B x I) as springs are parallel
x= 0.84*0.14*14/(2*78) =0.0105 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.