1.At what separation will two charges, each of magnitude 6.0 micro Coulombs, exe
ID: 2154121 • Letter: 1
Question
1.At what separation will two charges, each of magnitude 6.0 micro Coulombs, exert a force of 0.70 N on each other? Answer: 0.68 m 2.Two positive point charges Q and 2Q are separated by a distance R. If the charge Q experiences a force of magnitude F when the separation is R, what is the magnitude of the force on the charge 2Q when the separation is 2R ? Answer:F/4 3. If the work required to move a +0.25 C charge from point A to point B is +175 J, what is the potential difference between the two points? Answer: 700 V 4. A charge is located at the center of sphere A (radius RA = 0.0010 m), which is in the center of sphere B (radius RB = 0.0012 m). Spheres A and B are both equipotential surfaces. What is the ratio VA/VB of the potentials of these surfaces? Answer :1.2 5. Each plate of a parallel-plate air capacitor has an area of 0.001 m^2and the separation of the plates is 0.050 mm. An electric field of 7.4 x 10^6 V/m is present between the plates. The capacitance of the capacitor, in pF, is closest to: Answer: 180 6. A 3.5-A current is maintained in a simple circuit with a total .?resistance of 1500 What net charge passes through any point in the circuit during a thirty second interval? Answer: 100 C 7. Determine the length of a copper wire that has a resistance of 0.172 Ohms and cross-sectional area of 7.85Explanation / Answer
this is da answer which can help u 1) F = µ (q^2 / r^2), where q is charge, r is distance, µ is electric permeability (if in vacuum, you can ignore it) Solve for r, and you have it. In vacuum: r^2 = q^2 / F r^2 = (6 × 10^-6 C)^2 / (7 × 10^-1 N) r^2 = (36 × 10^-12 C^2) / (7 × 10^-1 N) r = 5.14 × 10^-11 m 2)Force,F=1/(4p?_0 ) (q_1 q_2)/r^2 0.7=9×?10?^9 ((6×?10?^(-6) C)(6×?10?^(-6) C))/r^2 r=0.68m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.