I can\'t figure out what I am doing wrong while working this problem. In a very
ID: 2152841 • Letter: I
Question
I can't figure out what I am doing wrong while working this problem. In a very large closed tank, the absolute pressure of the air above the water is 6.77 x 105 Pa. The water leaves the bottom of the tank through a nozzle that is directed straight upward. The opening of the nozzle is 7.26 m below the surface of the water. (a) Find the speed at which the water leaves the nozzle. (b) Ignoring air resistance and viscous effects, determine the height (relative to the submerged end of nozzle) to which the water rises.
Explanation / Answer
a) Bernoulli eqn: 6.77*10^5 + 0 + 1000*9.81*7.26 = 0 + 1/2*1000*V^2 + 0
V = 38.68 m/s
b) 1/2*1000*38.68^2 = 1000*9.81*h
h = 76.27 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.