Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A vertical straight wire carrying an upward 13.2A current exerts an attractive f

ID: 2152600 • Letter: A

Question

A vertical straight wire carrying an upward 13.2A current exerts an attractive force per unit length of 8.60times10-4N/m on a second parallel wire 6.10cm away. What is the magnitude of the current that flows in the second wire? Answer: Submit All Answers Determine the magnitude of the magnetic field midway between two long straight wires 2.10cm apart when one wire carries 4.50A and the other carries 17.3A. Assume these currents are in the same direction. Answer: Submit All Answers Determine the magnitude of the magnetic field when these currents are in opposite directions. Answer: Submit All Answers

Explanation / Answer

7)

F = i1 i2 L/2r

i2 = 2r F/ i1 L = 2*3.1416*6.10e-2*8.6e-4/(4*3.1416e-7*13.2*1) = 19.9 A

8)

B = /2r (i1 - i2) = 4*3.14e-7/(2*3.14*1.05e-2) * (17.3 - 4.5) = 2.44e-4 T

9)

B = /2r (i1 - i2) = 4*3.14e-7/(2*3.14*1.05e-2) * (17.3 + 4.5) = 4.15e-4 T

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote