A simple harmonic oscillator consists of a block of mass 2.90 kg attached to a s
ID: 2152319 • Letter: A
Question
A simple harmonic oscillator consists of a block of mass 2.90 kg attached to a spring of spring constant 150 N/m. When t = 1.30 s, the position and velocity of the block are x = 0.113 m and v = 3.110 m/s. (a) What is the amplitude of the oscillations? What were the (b) position and (c) velocity of the block at t = 0 s?
I found
w= (k/m)^.5 = 7.19m/s
and found ?=-10.67
(a) 0.461m
(b) -0.147m {x(t)=Acos(wt+?) and v(t)=-wAsin(wt+?)}
(c) -3.14m/s
(a) and (b) were correct, but (c) is not. I plugged in same values of w,?, and A for v(0) just as I did for x(0). What am I doing wrong?
Explanation / Answer
take help frm this put your values The tension in the rope is: T = (1.0 kg)(9.8 m/s²) = 9.8 N The linear mass density of the rope is: ?= (0.004 kg) / (2.0 m) = 0.002 kg/m The phase velocity in the string is: v = v(T/?) = v(9.8 / 0.002) = 4900 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.