Derive an expression for the maximum height of a projectile launched at an angle
ID: 2151994 • Letter: D
Question
Explanation / Answer
part 1: (vf)^2 = (vi)^2 + 2g(H) at max height, the final velocity would be zero 0 = (vi*sin45)^2 + 2gH 0 = 0.5vi^2 + 2gH 2gH = 0.5vi^2 4gH = vi^2 H = (vi)^2 / 4g (answer to part 1 is 4g or 4*9.8 = 39.2) part 2: R = (vi*cos(theta))*(delta t) so the answer for part 2 is (cos) and (t) part 3: delta y = (vi*sin(theta))(t) + 0.5(g)(t^2) 0 = (vi * sin(theta)) + 0.5gt 0.5gt = (vi * sin(theta)) t = (2)(vi * sin (theta)) / g so the answers for part 3 should be: 2 sin(theta) g OR 9.8 Part 4: R = (vi * cos(theta)) * (2 vi sin(theta)) / g R = (vi)^2/g so the answer to part 4 is g or 9.8 part 5: H = (1/4)(R) so the answer to part 5 should be: (1/4)(R) BOL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.